Motocykly, vozidla policie, hasičů, záchranné služby a vozidla invalidů (ZTP, ZTP/P) jsou od poplatků osvobozeny. Povinnost platit za používání českých dálnic a rychlostních silnic platí pro vozidla s minimálně čtyřmi koly.

  • roční známka (R) – platnost roční dálniční známky platí od 1. prosince určitého roku vyznačeného na známce a končí 31. ledna následujícího roku.
  • měsíční známka (M) – platnost měsíčních kupónů počíná dnem vyznačeným na kupónu a končí v ten samý datum následujícího měsíce, např. známku si zakoupíte 10. března 2010, končit bude 10. dubna 2010. Nebo se může stát, že si koupíte známku 31. března 2010 a platnost bude končit 30. dubna 2010 z důvodu délky měsíce.
  • sedmidenní známka (D) – platnost začíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím sedmého kalendářního dne.

Typy dálničních známek nejsou jen podle doby platnosti, ale i podle typu a váhy vozidla, a to se odvíjí v ceně. Základní a nejlevnější typ je určen vozidlům do 3,5 tuny. Druhým typem jsou auta od 3,5 tuny do 12 tun (nákladní vozidla a autobusy).

!!! Nálepku musí řidič nalepit na přední sklo podle návodu, zevnitř vozu na pravou dolní část předního skla a celou svou plochou. Známka by se mohla stát neplatnou v případě, že není vyplněna registrační značka, SPZ nebo je snad vyplněná jiná značka vozidla. Dálniční známka se skládá ze dvou částí a jedna bez druhé neplatí a proto si druhou část uschovejte, která slouží ke kontrole Policie ČR.