Autem na dovolenou II.

Co vědet, než vyrazíte autem na dovolenou

Chorvatsko

Povolený limit alkoholu je v této zemi 0,5 promile v krvi. To platí pouze pro řidiče od 25 let a řidiči do 24 let mají smůlu, tato hranice je nulová. Sednout si na šedesát dní do vězení můžete za 1.5 promile v krvi a za překročení maximální povolené rychlosti o víc než padesát kilometrů v hodině.

Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod. Pokud překročíte povolenou rychlost v obci, můžete dostat pokutu až 7 000 kun. Za rychlou jízdu mimo obec zaplatíte 300-15 000 kun.

Dávejte si pozor na chorvatské silnici a dbejte na zvýšenou opatrnost, protože jízda za deště připomíná jízdu na náledí. Protože silnice mají jiné složení, než na jaké jsme zvyklí v Čechách.

V Chorvatsku si jen tak nemůžete vybalit stan v přírodě a přenocovat. Znamená to, že je povoleno pouze ubytování v hotelu, kempu a privátu.

Při jízdě je zakázáno telefonovat, pouze s hands-free. Dítě mladší pěti let musí sedět v autosedačce.

Německo

Pokud při řízení rádi provokujete ostatní řidiče, tak vás v Německu může zastavit policie např. při lepení se na dálnici na před jedoucí auto či probliknutí dálkových světel z důvodů uvolnění cesty.

Nevýhodou jsou velké rozestupy mezi jednotlivými pumpami, mnohdy ani nemají otevřeno non-stop. Takže si hlídejte množství paliva v nádrži.

Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnicích bez omezení, pokud není rychlost značkou omezena. Při překročení 21-25 km/h je 80 eur. Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Překročení hranice je pokutováno 500 eury.

Některá velká města (Berlín, Hannover, Kolín, Mnichov atd.) mají omezen vjezd, musíte si nejdříve zakoupit ekologickou známku. Jedná se o ekologickou plaketu označující emisní normu, kterou auto plní. Cena se pohybuje od 5 do 10 eur, záleží na množství vypouštěných emisí. Policie velmi často plaketu kontroluje, takže pokud ji nemáte, zaplatíte 40 eur.

V Německu je často kontrolován technický stav vozidla. Pokud policie zjistí, že je na vašem vozidle závažná technická závada, mohou vám napařit pořádkovou pokutu nebo trvat na odstranění závady přímo v Německu a do té doby vozidlo zadrží.

Leave a Reply