Co je třeba při sněhové kalamitě

Jak se připravit na dopravní kolaps

Ačkoliv je podle kalendáře stále ještě podzim, zima nám ukazuje svojí sílu, a to zejména na silnicích. Dopravu v poslední době komplikuje husté sněžení, závěje a náledí na vozovce. Řidiči by se tedy měli na náročné podmínky co nejlépe připravit. Pokud tedy ve špatném počasí musíte vyjet autem, udělejte si na cestu více času. Před jízdou byste si měli zkontrolovat, že máte dostatek pohonných hmot, tažné lano, startovací kabely, smetáček, lopatu, škrabku na okna, sněhové řetězy a reflexní vestu. Hodí se mít v autě i teplé deky, musíte být totiž připraveni na dlouhé zácpy. Většina lidí dojíždí do práce a cestuje v oblečení, které nosí do kanceláře. Takže kromě teplé deky se na kolonu připravte např. termoskou s čajem, teplým svetrem, teplými ponožkami a kabátem. Pořádné boty oceníte zase zejména pokud se auto porouchá a vy budete muset delší čas strávit venku.

Když zapadnete

Opakovaným vytáčením motoru a protáčením kol situaci akorát zhoršíte. Lepší je zvýšit zatížení nápravy a opatrně zrychlovat (nejlépe na druhý rychlostní stupeň). Pokuste se auto popojížděním dopředu a dozadu rozhoupat střídavým sešlapáváním pedálu plynu a uvolňováním spojky v pravidelných intervalech. Vzdálenost houpání je třeba postupně zvětšovat a využít setrvačnosti k překonání překážky.

Uvolnění auta

Tipem jak uvolnit auto, je dát pod kolo poháněné nápravy rohož nebo speciální mřížku, díky které kolo získá přilnavost a trakci. Musíte dát však pozor a držte se v bezpečné vzdálenosti od auta, protože vložený předmět by mohl vystřelit.

Leave a Reply