Doplnění autolékárničky

Výměna řidičáku a doplnění autolékárničky

Výměna řidičáku

Řidiči by si měli pospíšit, protože je čas na výměnu řidičských průkazů, které byly vydány mezi 1. lednem 1994 a 31. prosincem 2000. Čas máte jen do konce prosince, ale ministerstvo dopravy varuje před frontami na úřadech. Každý následující měsíc by se totiž mělo vyměnit průměrně 114,6 tisíce průkazů. Po předešlých zkušenostech je známo, že lidé výměnu nechávají na poslední týdny a zbytečně tak ztrácí čas.

Autolékárnička

Dále by neměli řidiči zapomenout doplnit autolékárničku podle nové vyhlášky. Pro všechna auta bude nově povinná reflexní vesta. Dosud byla povinná jen pro profesionální řidiče a zaměstnance na služební cestě. Na návrh záchranářů přibyla i termoizolační fólie, která může ochránit zraněnou osobu před prochladnutím a lze ji použít i jako podložku. V autolékárničce také nesmí chybět resuscitační maska. Nejpozději od ledna 2011 musí řidiči vozit v lékárničce také přehledný obrázkový a textový návod na poskytnutí první pomoci při autonehodě. Vyhláška obsahuje jen textový vzor tohoto návodu, grafická podoba tedy záleží jen na jednotlivých dodavatelích vybavení pro autolékárničky.

Z povinných náležitostí autolékárničky zmizí špendlík. Z vyhlášky také vypadla zmínka o tom, že obvazy musí být sterilní. Vyhláška také říká, že by měly být v autolékárničce větší nůžky, protože ty původní nejsou dostatečně velké a kvalitní pro případné rozstřihnutí bezpečnostního pásu a oděvu. Půjde o nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty o délce nejméně 14 centimetrů.

Výrobcům stačí, když autolékárnička vyhoví textu vyhlášky.

Leave a Reply