Pro motorkáře začala sezóna

Pro motorkáře začala sezóna

Teploty stoupají a suché silnice lákají motorkáře k prvním vyjížďkám. Po několika měsících odstávky je čas zase nablýskat svůj stroj a připravit jej na první kilometry.

Protože by olej neměl v motorce přes zimu zůstávat, takže nás čeká doplnění oleje a výměna olejového filtru. Olej zároveň s filtrem bychom měli každopádně vyměnit alespoň jednou za sezónu. Zaměřit byste se měli také na vzduchový filtr, který bude zapotřebí vyčistit nebo ho popřípadě vyměnit. Pokud jste na podzim baterku neuložili na teplé místo, budete muset zkontrolovat hladinu elektrolytu a baterii nabít (12,5 – 13 V). Pak je potřeba baterii očistit včetně kontaktů a namontovat ji. Pneumatiky při dlouhém stání ztrácejí tlak, takže pokud vaše motorka stála celou zimu na pneumatikách, zkontrolujte je a doufoukněte. Zkontrolujte brzdové destičky. Brzdové kotouče je vhodné odmastit, občas je samozřejmě třeba i doplnit brzdovou kapalinu, popřípadě odvzdušnit brzdový systém. Není na škodu zkontrolovat i těsnost tlumičů. Nezapomeňte se podívat na řetěz, který by neměl vykazovat velké vůle. Také jej vyčistěte a namažte.

Věková hranice pro získání řidičského oprávnění

Pro motorkáře připravila vláda novinku v podobě změny věkové hranice pro získání řidičáku. Podívejte se, co je pro vás nového.

Vláda odsouhlasila změny věkových hranic pro získání řidičského oprávnění na motorky:

  • AM: v Česku od 15 let (v EU navrženo od 16). Konstrukční rychlost do 45 km/h.
  • A1: v Česku i v EU od 16 let. Objem válců do 125 cm³, výkon do do 11 kW (motorové tříkolky do 15 kW), poměr výkonu ke hmotnosti do 0.1 kW/kg.
  • A2: v Česku i v EU od 18 let. Výkon motoru do 35 kW, poměr výkonu ke hmotnosti do 0,2 kW/kg.
  • A: v Česku od 24 let, pokud řidič nemá předchozí zkušenost se slabším strojem, případně po dvouleté praxi na motorce ze skupiny A2.

 

Leave a Reply