Rady pro začínající řidiče

Rady pro začínající řidiče

Myslíte si, že vás autoškola dostatečně připravila na dnešní provoz na silnicích?

Problémem je, že autoškoly pouští své žáky nepřipravené, aniž by měli alespoň obecný přehled o skutečném dění na silnici. Postrádají teoretickou přípravu, ale i tu praktickou, což je horší. Neumějí řešit krizové a nestandardní situace a k takovým dochází každý den, každou hodinu, každou minutu. Velkým problémem pro začátečníky je také špatný odhad vzdálenosti, jež může dosti zkomplikovat situaci. Většina začínajících řidičů neumí správně zaparkovat, protože autoškoly je nenaučili parkovat zejména couváním.

Jak se tedy připravit na první měsíce bezpečné jízdy na silnici. Pokud dostanete čerstvě řidičský průkaz, vydejte se na své první jízdy se svým zkušeným kamarádem, který vám nejen dodá potřebnou jistotu, ale poradí vám v nestandardních situacích a jak je rychle vyřešit. Jak se orientovat ve špatně značené křižovatce, aby vám neunikly důležité značky nebo jak správně odstavit auto. Auto si musíte nejdříve osahat, protože každé auto má svá specifika ovládání a na ty si potřebujete zvyknout.

První týdny vám postačí méně frekventované trasy, které dobře znáte. Nebudete tedy muset řešit kam odbočit, na křižovatce přemýšlet, kdo má přednost, kdy dát blinkr na kruhovém objezdu apod., místo toho se budete moci soustředit na procesy řízení.

Není dobré myslet si, že když vlastníte řidičák, tak umíte dobře jezdit a nějak to dokazovat sobě nebo ostatním. Bezpečná a pomalá jízda bude pro vás to pravé. Poslouchejte jakoukoli kritiku a ponaučte se z ní.

Autoškola nás seznámí s chováním auta v limitních situacích, proto je dobré dozvědět se o chování vozidla více, což nám umožní škola smyku. Smyk může dostat i zkušený řidič, který jezdí pomalu. Nenadálá ztráta adheze překvapí každého z nás, rozdíl bude však v tom, kdo a jak bude na danou situace připraven a zareaguje.

Uvědomte si, že osobní automobil je věc, která podléhá přirozenému opotřebení. Nejvíce samozřejmě trpí pneumatiky a brzdy (tlak v pneumatikách, hloubka dezénu, opotřebení brzdových destiček apod.), proto pravidelně kontrolujte stav těchto životně důležitých komponent, které by mohly mít za následek i dopravní nehodu.

Důležité je nebát se jezdit teoretickou přípravu vyzkoušet i v praxi a nasbírat zkušenosti. Důležité je pravidelně jezdit, takže jakmile máte čas, sedněte do auta a nějak jeďte. Pokud budete čekat na tu správnou chvíli, může se také stát, že rok do auta nesednete a pak se budete cítit, jako byste se znovu učili autoškolu.

Sledujte okolní provoz a snažte se mu maximálně přizpůsobit.

Dnešní provoz nás nutí přizpůsobit jízdu rychlému provozu.

Nepozornost, psaní SMS a špatný odhad vzdálenosti stojí za velkým počtem dopravních nehod začínajících řidičů.

Leave a Reply