Reflexní prvky pro chodce

Šéf dopravní policie Leoš Tržil bude od příštího roku požadovat zavedení povinných reflexních prvků pro chodce alespoň mimo obec. Své přání vyslovil na setkání s členy Klubu motoristických publicistů.

Mnozí lidé, kteří se vydají ve večerních hodinách po silnici mimo obec neřeší, zda jsou pro řidiče viditelní, takže chodí v tmavém oblečení a chybí jim reflexní prvky. Podle šéfa dopravní policie není možné při povolené devadesátikilometrové rychlosti všimnout si chodce v tmavém oblečení a v případě potřeby adekvátně zareagovat. Musela by být za snížené viditelnosti snížena povolená maximální rychlost na nějakých 40 – 45 kilometrů v hodině. Schůdnějším řešením je přikázat chodcům, aby nosili reflexní prvky.

Řidič je schopen chodce v tmavém oblečení vidět jen na necelých dvacet metrů, kdežto chodce s reflexními prvky je schopen zaregistrovat na vzdálenost 200 metrů. Jelikož řidič jedoucí rychlostí jen 75 kilometrů v hodině potřebuje na patřičnou reakci nejméně půldruhé sekundy, během níž ujede 31 metrů, je jasné, že tito chodci vážně riskují.

Leave a Reply