Svolávací akce Toyoty

Svolávací akce, které v posledních šestnácti měsících vyhlásila Toyota Motor Corporation, patřily k největším v historii automobilismu.

S novým rokem přichází i další svolávací akce, která se týká 1,7 milionu aut s několika méně závažnými poruchami týkající se především chyb v palivovém vedení a vadných držáků na rezervní kola. Přes milion japonských zákazníků musí nechat dát zkontrolovat svůj vůz. Vady se dostaly na řadu minivanů nebo SUV RAV4. Pro 245 tisíc Američanů si Toyota přichystala nepovinnou návštěvu servisu zdarma kvůli možnosti selhání snímače tlaku v palivovém potrubí, která se týká jen vozů Lexus. V Evropě se vady týkají také palivového vedení, ale vozů Avensis.

Žádná ze závad není vážná a zástupci automobilky zdůrazňují, že nevedly k jediné nehodě. Japonci jsou již po krizi na přelomu let 2009 a 2010 opatrní a snaží se svolávat majitele vozů i kvůli těm nejbanálnější důvodům.

Analytici se kvůli svolávacím akcím v poslední době obávají výrazného propadu ceny akcií. Po vyhlášení akce cena klesla o 1,9 procenta, což je málo ve srovnání s 5,6 procenty, které si akcie připsaly od začátku ledna. I přesto, že zákazníci reagují na poslední svolávací akci klidněji, poškozenou reputaci bude automobilka těžko získavat.

Leave a Reply