Přísnější pravidla pro motorkáře

Zpřísnění pravidel pro získání řidičského průkazu

Kvůli častým nehodám motorkářů bude obtížnější získat řidičák na motorku. Za první tři prázdninové týdny zahynulo v Česku na silnicích 15 motorkářů. Objevují se především nedostatky z techniky jízdy. Proto policie požaduje zpřísnění pravidel pro získání řidičského průkazu na silné motocykly. Že získáte řidičský průkaz ještě neznamená, že máte i dostatek zkušeností na to, abyste zvládli silnou motorku na silnici.

Řidiči s čerstvým řidičským průkazem nezvládají projíždění zatáček, ani správné brzdění. Policie by díky tomu byla pro zavedení tzv. řidičáku na zkoušku. Nejen motocyklisté, ale i mladí řidiči osobních aut by tak byli v průběhu dvou let po získání řidičského oprávnění postihováni za přestupky dvojnásobným počtem bodů. To by je mohlo přimět k bezpečnější jízdě. Další povinností by mohlo být nošení reflexní vesty, která by motorkáře více zviditelnila především pro řidiče automobilů.

Své návrhy předloží policie pracovní skupině, kterou ke změnám v zákoně č. 361 o provozu na pozemních komunikacích ustaví nový ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné). Neví se však, jestli by se např. řidičák na zkoušku dostal do Poslanecké sněmovny ještě letos.

Leave a Reply